58 681-26-00
58 685-34-02
Os. Wybickiego 35
83-300 Kartuzy
woj. pomorskie
Liczba wejść:
185903
Parafia pod wezwaniem
Świętego Wojciecha w Kartuzach
Godziny niedzielnych Mszy św.

… dla ducha: „Tajemnica dwudziesta pierwsza – Matczyna Miłość”

Jest cichym jesiennym miesiącem w ciągu całego roku kościelnego. We wrześniu są święta Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Boskiej Bolesnej. Listopad ma dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych. W październiku nie ma żadnych większych świąt, jednakże Kościół wypełnia się modlitwą różańcową dzieci, młodzieży, dorosłych – Kościół się modli. A więc październik to miesiąc modlącego się Kościoła.

Różaniec odmawiamy codziennie, ale ten październikowy jest jakby bardziej wzniosły i uroczysty. Różaniec jesienny…, on ma inny kolor, inny urok.

Różaniec posiada od 16 października 2002 roku dwadzieścia tajemnic (św. Jan Paweł II dodał tajemnicę światła). Śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że jest jeszcze jedna – tajemnica dwudziesta pierwsza. Sam bowiem Różaniec jest tajemnicą odmawianą bez rozważań. W monotonii odmawianej modlitwy kryje się cierpliwa, wytrwała modlitwa, która wszystko może, która wszystko przetrwa.

W chwili, kiedy nam trudno mówić, na przykład w chorobie, Różaniec przychodzi z pomocą, to jakby trzymanie się Matki Boskiej za rękę… Czekamy na egzamin, na wynik badania lekarskiego, leżymy w szpitalu, nie możemy spać – właśnie wtedy odmawiamy Różaniec, bez rozważań, przychodzi z pomocą. Podziwiamy sztukę, podziwiamy wiedzę, ale one zatrzymują się i nie pomagają nam, gdy ktoś umiera, cierpi, nie może zasnąć.

Różaniec jest zbawienny. Jego tajemnicą nie są rozważania, tylko świadomość, że trzymam się tej modlitwy. Bo mogą być Różańce wielkie, wspaniałe, będące rekolekcjami, wypełnione rozważaniami, ale pragnę zwrócić Twoją uwagę na zwykły Różaniec. Nieraz ludzie mówią, że jest monotonny, ale w tym właśnie jest urok! W trzymaniu się najprostszej modlitwy – wytrwale i cierpliwie.

W naszych modlitwach dużo jest czasami oficjalnej postawy, pewnego rodzaju teoretycznego spojrzenia, a brak jest bezpośredniego kontaktu, jakiego uczy Maryja poprzez wszystkie tajemnice Różańca (gubimy bezpośredniość kontaktu z Panem Jezusem), a właśnie:

„Tajemnicą Różańca – tą ukrytą i wielką – jest tajemnica Matki Bożej, tajemnica świata Jej przeżyć i najbliższego stosunku do Pana Jezusa… a jeżeli mamy się o cokolwiek do Niej modlić, to chyba o to, żeby nam pomagała mieć również tak bardzo bliski stosunek do Jezusa, taki jaki miała Ona, Matka do Jezusa Dziecka, Jezusa Człowieka, aby widzieć Go, modlić się razem z Nim, cierpieć, spotykać Go, opiekować się Nim, niepokoić się, że czasem jest Mu źle. Cieszyć się, że jakiś grzesznik się nawrócił” 1 .

Ks.Aleksander Lipkowski


1 Ks. J. Twardowski, Ukryte tajemnice różańca – rozważania, opr. A. Iwanowska, Pelplin 2011.   

   
Dodał: Zbigniew Maziec