58 681-26-00
58 685-34-02
Os. Wybickiego 35
83-300 Kartuzy
woj. pomorskie
Liczba wejść:
185567
Parafia pod wezwaniem
Świętego Wojciecha w Kartuzach
Godziny niedzielnych Mszy św.

PIELGRZYMKA SAMOLOTOWA DO WŁOCH „ŚLADAMI MISTYKÓW” W 50 ROCZNICĘ ŚMIERCI ORAZ 100 ROCZNICĘ NADANIA STYGMATÓW ŚW. OJCU PIO
W DNIACH OD 23 do 30 LIPCA 2018 roku.

W pielgrzymce brało udział 45 osób. Do dyspozycji pielgrzymów był i opiekę duchową sprawował ks. Aleksander Lipkowski, a także przewodnik, pilot z biura podróży Kaszub Travel – pan Andrzej.

Dzień 1. Poniedziałek - 23.VII.

O godz. 4.00 wyruszyliśmy autokarem w drogę na lotnisko do Gdańska. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się odprawa biletowo – bagażowa, która przebiegła sprawnie i bez przeszkód. O 6.55 odlot – 9.40 przylot do Neapolu; przejazd autokarem do świątyni, w której znajduje się grób księdza Dolindo i wspólna Eucharystia. Następnie spacer do Katedry św. Januarego. Przejazd urokliwą trasą wzdłuż Zatoki Neapolitańskiej do Rzymu. Zakwaterowanie w hotelu Mariano, wspólna obiadokolacja w pobliskiej restauracji; zregenerowanie sił i nocleg!

Dzień 2. Wtorek - 24.VII.

Wczesnym rankiem otrzymaliśmy podręczne pakiety śniadaniowe i o 6.00 wyruszyliśmy metrem ze stacji Termini w kierunku stacji Ottaviano na Watykan; następnie udaliśmy się na mszę św. o godz. 7.15 w Bazylice Św. Piotra, przy grobie św. Jana Pawła II. Po eucharystii posililiśmy się naszym śniadaniem i przybyła do nas pani Jadwiga (Polka, przewodnik po Rzymie), która oprowadziła nas po najpiękniejszych miejscach i zakątkach Rzymu (Zamek św. Anioła, Plac Navona, Panteon, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański oraz kościół św. Andrzeja z celą św. Stanisława Kostki) w przepięknym słońcu, błękitnym niebie i 36 stopniowym upale. Po zwiedzaniu udaliśmy się na odpoczynek do hotelu i na wspólną obiadokolację.

Dzień 3. Środa - 25.VII.

Wczesnym rankiem zacne śniadanko; następnie najważniejszy punkt dnia: msza św. o godz. 9.00 w Bazylice Santa Maria Maggiore. Po mszy św. czekała już na nas pani Jadwiga i wspólnie udaliśmy się na dalsze zwiedzanie wiecznego miasta, trasą: kościół polski MB Nieustającej Pomocy, Święte Schody, Bazylika Janów na Lateranie, Koloseum i Bazylika św. Pawła za Murami. Potem wróciliśmy do hotelu na odpoczynek i obiadokolację, by wieczorem móc jeszcze indywidualnie udać się na spacer po Rzymie.

Dzień 4. Czwartek - 26.VII.

O godz. 7 rozpoczęliśmy dzień wspólnym śniadaniem, a po nim pożegnaliśmy Rzym i udaliśmy się w dalszą podróż. Przed południem odwiedziliśmy Cmentarz Żołnierzy Polskich poległych podczas walk II wojny światowej na Monte Cassino. Następnie udaliśmy się w odwiedziny do Sanktuarium św. Michała Archanioła na Monte Sant Angelo, gdzie odprawiliśmy wspólną mszę świętą w grocie. Późnym popołudniem dotarliśmy do hotelu Valle Rossa w San Giovanni Rotondo na obiadokolację i spoczynek.

Dzień 5. Piątek - 27.VII.

Wczesnym rankiem śniadanie w hotelu. Następnie wspólnie udaliśmy się do kościoła na mszę świętą przy ołtarzu, w którym św. Ojciec Pio sprawował Eucharystię do końca swojego ziemskiego życia. Po niej pani Beata oprowadziła nas po Sanktuarium Ojca Pio i po miejscach z nim związanych: kościół MB Łaskawej oraz nowoczesny kościół pw. św. Ojca Pio – gdzie znajduje się wystawione ciało świętego z Pietrelciny. Po powrocie do hotelu i krótkim odpoczynku udaliśmy się na mały relaks do Manfredonii – popołudniowe plażowanie i kąpiel nad Adriatykiem. Pod wieczór przybyliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6. Sobota - 28.VII.

Śniadanie w hotelu. Następnie o 7.30 udaliśmy się w drogę do Asyżu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Lanciano – w Sanktuarium Cudu Eucharystycznego, by tam celebrować wspólnie Najświętszą Ofiarę. Po niej wyruszyliśmy w dalszą drogę do miasta św. Franciszka. Późnym popołudniem przybyliśmy do hotelu w Asyżu, zakwaterowaliśmy się i poszliśmy zwiedzać Bazyliki św. Franciszka i św. Klary. Po tych „duchowych strawach”, które zafundował nam ojciec Jacek – franciszkanin, zakończyliśmy dzień wspólną obiadokolacją i udaliśmy się na nocleg.

Dzień 7. Niedziela - 29.VII.

Po śniadaniu udajemy się do kaplicy przy Bazylice św. Franciszka w Asyżu na sprawowanie kolejnej pielgrzymkowej eucharystii, tym razem w dzień Pański, aby po niej udać się na osobisty spacer uliczkami tego urokliwego miasta. Przed południem wyjechaliśmy jeszcze odwiedzić pobliską Bazylikę Santa Maria degli Angeli ze słynną Porcjunkulą. Następnie nie pozostało nam już nic innego, jak tylko udać się w drogę do ostatniego punktu pielgrzymki – do Pizy. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu w hotelu, udaliśmy się na przepięknie zorganizowaną „ostatnią, wspólną wieczerzę” w plenerze, w niedalekiej, lokalnej restauracji, która jest własnością sympatycznej włoskiej Rodziny.

Dzień 8. Poniedziałek - 30.VII.

Po śniadanie, o 7.40 wyruszyliśmy w drogę na lotnisko w Pizie, aby udać się samolotem w drogę powrotną do naszych domów i rodzin. Około godz. 14 szczęśliwie zakończyliśmy naszą pielgrzymkę.

Przez 8 dni pielgrzymowania, wszystkim towarzyszyły radość, optymizm, pokój serca i pomimo pięknej, upalnej pogody, dopisywało szlachetne zdrowie. Z nową energią i zapałem, od następnego dnia – od wtorku, przystąpiliśmy do naszych obowiązków stanu i zawodu.

* * * * * * * * *
Bogu niech będą dzięki za szczęśliwe podróżowanie i za powrót,
za wszelkie otrzymane łaski, za duchowe i religijne przeżycia.
* * * * * * * * *


W imieniu pielgrzymów i swoim, składam:
Słowa uznania i podziękowania
dla Pana Zdzisława Kolińskiego
Szefa Biura Podróży – KASZUB TRAVEL


Ks. Aleksander Lipkowski   

   
Dodał: Zbigniew Maziec